František Eliáš
O mně / právě teď

7. května 2020

permakulturní design: zónování
tel. 776 193 925
frantisekelias@gmail.com
Kvůli koronaviru jsem se stal mužem v domácnosti. Starám se o děti a dům, vařím, pracuju na zahradě, plánuju rekonstrukci domu. Každý týden peču chleba.

Aktuálně...

  • Jarní zahradní sezóna je v plném proudu. Obnovuju zahradu. Tvořím nové záhony, předpěstovávám sazeničky, vybudoval jsem nový kompost... Kromě rozličné zeleniny a bylinek, už mi pomaličku rostou saláty a kedlubny, zasadil jsem taky zemáky. Taky jsme letos zasadili nové ovocné keře a dříny.
  • Průběžně pracuju na permakulturním designu naší zahrady – mám návrh zónování pozemku.
  • To hlavní, co mě v poslední době hodně zaměstnává, je plánovaná rekonstrukce domu. Konečně máme hotovou architektonickou studii od Radka Hály. Chystám se na projektové a přípravné práce. Sháním tipy na zedníky a řemeslníky – Vizovice a okolí. Sháním projektanta, který má zkušenost s rekonstrukcemi a zvládl by i průběžný stavební dozor.
  • Taky mám konečně trochu času na soustavnější studium toho, co mě opravdu zajímá a čemu chci věnovat svůj rozvoj. A že toho není toho málo!

Pěkný den, FE

p. s.

Tip – rozhovor Martina Nawratha s Kateřinou Černou Grofovou: Smrt jako rádce. Možná víc než téma smrti mě na tom zaujal životní příběh Kateřiny Černé Grofové.

Krize jsou přirozenou součástí života. Projít krizí znamená přijmout to, že nevím: že absolutně netuším, že jsem bezmocný. Je to jako malá smrt. Z mého pohledu se to potkává s křesťanským pohledem na svět. Nejsem ten, kdo rozhoduje, kdo věci určuje. Musím přijmout smrt jako součást života. Strach se bojí nového.

p. p. s.

Říkali mi, když přiložíš ruku k dílu
Pořádně se do svý práce zapřáhneš
A když napneš všechnu svojí sílu
V životě to možná někam dotáhneš

Jenomže já nechci tahat nic a nikam
Tahat, to je přece práce pro voly
Já žádného pohůnka či povozníka
Zapřáhnout mě do postroje nedovolím

Dobře je mi na světě bez opratí
Bez chomoutu, bez vozky a bez biče
S rukama v kapsách se po cestě klátím
A netoužím po nikom a po ničem

A když pána, tak jen toho s pastýřskou holí
Co člověka nenutí jít sehnutý
Který k sobě volá všechny ztahaný voly
Pojďte ke mně, dám vám odpočinutí!
Na pastvách zelených
K vodám tichým.

Jarda Svoboda – Moje volba

František Eliáš

Jsem muž, manžel a táta. Ve své práci tvořím značky, grafiku a vedu kreativní schůzky. Můj svět jsou lokální a komunitní aktivity, a to především na Valašsku, odkud pocházím a kde znovu zapouštím kořeny. Baví mě pěstování zeleniny a kosení kosou. A úplně nejvíc společná tvorba.